Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski, Keith Houston

Wydawałoby się, że nie ma niczego prostszego niż historia książki. Wszyscy to znamy – najpierw Egipcjanie pisali hieroglify na papirusie, potem Gutenberg wynalazł ruchomą czcionkę, a potem poszło już z górki.

Dlatego zachwyca mnie, jak szczegółowo napisana jest „Książka” Keitha Houstona. Bibliografia do tej pozycji spokojnie zapełniłaby cały pokój. Co więcej, Houston odszedł od najbardziej oczywistej formy opowieści, czyli od początku do końca. Zamiast tego skupia się na rozwoju poszczególnych elementów składających się na książkę – oddzielnie przeczytamy o różnych materiałach piśmienniczych, piśmie, ilustracjach, wreszcie samym kształcie książki. Podoba mi się to podejście, pozwala spojrzeć na te same momenty w historii książki z różnych perspektyw.

Co też ciekawe, autor sporo miejsca poświęca ludziom. W końcu wszystkie te innowacje i wynalazki nie wzięły się z powietrza. A co potraficie powiedzieć o Gutenbergu poza tym, że wynalazł ruchomą czcionkę? Houston zagląda głębiej w życie nie tylko tych najbardziej znanych postaci, co pozwala znacznie lepiej zrozumieć motywacje i potrzeby, które doprowadziły do konkretnych zmian.

Jedyne, czego mi zabrakło, to trochę większej liczby ilustracji, zwłaszcza tłumaczących działanie poszczególnych technik/maszyn. Nie żebym nigdy nie widziała obrazka wyjaśniającego różnicę między drukiem wypukłym a wklęsłym, ale dalej mam wrażenie, że w tak szczegółowej pozycji parę ekstra schematów pasowałoby idealnie. Trochę też mam wrażenie, że autor niewiele uwagi poświęcił współczesności.

W sumie jednak jest to pozycja obowiązkowa na półce każdego bibliofila. Możemy się oszukiwać, ile chcemy, że najważniejsza jest treść, ale w formie książki jest coś magicznego, co nas pociąga. Warto wyruszyć w podróż po historii książki i poznać wszelkie pikantne szczegóły jej powstania i rozwoju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.