Język miast, Deyan Sudjic

Walt Disney próbował zbudować miasto od zera. Wielkie kampusy Facebooka czy Google przypominają je w swej strukturze. Tylko czy w ogóle można wymusić powstanie miasta, stworzyć je od zera? Co decyduje o miejskości i sukcesie? Budynki, ludzie, drogi rowerowe czy wielkie autostrady? Przemysł, korporacje, samorządy?

Pewnie wszystko po trochu, choć upchnięcie różnorodnych elementów we wspólnych granicach administracyjnych jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Nawet najlepiej zarządzane miasta mogą paść ofiarą pewnych nieuniknionych procesów – dzielnice przemysłowe upadają, inne ulegają gentryfikacji, turyści zadeptują najbardziej rozpoznawalne monumenty. Jak się w tej miejskiej dżungli odnaleźć?

Można na przykład podążyć za Sudjicem. A ma on wielki dar opowiadania. Niby jest to książka usystematyzowana i poważna, prowadząca nas od pojęcia do pojęcia, ale jednak czyta się ją jak zbiór opowieści. Autor, próbując wyjaśnić powstawanie i funkcjonowanie miast, przedstawia epizody z historii poszczególnych metropolii, ważne miejsca, ludzi i wydarzenia, nie siląc się na całościową analizę Londynu czy Mumbaju. I dobrze, bo nie o to przecież chodzi.

Sudjić opowiada o miastach z pasją, ale na trzeźwo, nie idealizując żadnego miejsca. Używa przy tym przykładów z najróżniejszych stron świata, tworząc tym samym w głowie czytelnika wersję miasta uniwersalnego, korzystającego z doświadczeń wielu kultur. Jednocześnie jest to wizja rozmyta, niedokończona, bo Sudjic nie próbuje niczego robić na siłę – a jedynie zrozumieć.

Po prostu bystro opowiada o współczesnych miastach, wnikliwie tłumacząc mechanizmy rządzące tymi żywymi organizmami, bezustannie się zmieniającymi, przyciągającymi nowych mieszkańców i rosnącymi czasem tylko po to, by upaść. Jakie by jednak nie były, ludzkość nie potrafi bez nich żyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.