X. Antologia opowiadań fantastycznych, autorzy różni

Nie wypada mi się wypowiadać na temat antologii, w której opublikowano moje opowiadanie. Kronikarski obowiązek nakazuje jednak, by odnotować, iż tę pozycję przeczytałam.

Z punktu widzenia autora mogę powiedzieć, że ciekawie było zobaczyć, jak inni podeszli do tego samego tematu, czyli liczby dziesięć. Muszę się zgodzić z Adamem Podlewskim, który we wprowadzeniu do antologii napisał:

Uczestnicy konkursu właściwie nie pisali o dziesiątce; pisali o bohaterskich superkominiarzach, opuszczonych miastach i duchach w zardzewiałych maszynach. A nasza rocznicowa liczba i tak przychodziła, być może nieproszona, a nawet niechciana.

Dziesiątka rzadko była prawdziwą bohaterką opowiadania, rzadko stanowiła choćby pretekst do opowiedzenia historii – najczęściej pojawiała się przy okazji, trochę wymuszenie, bo musiała. Trochę dziwnie się teraz czuję myśląc o tym, jak czytałam o mapie ludzkiego genomu, sprawdzając, czy na dziesiątym chromosomie nie znajdę może natchnienia. Ostatecznie wybrałam bardziej prozaiczne dziesięć palców.

Trochę mi więc brakowało mocniejszego osadzenia dziesiątki w tekstach. Jeśli mogę sobie pozwolić jakieś pozycje wyróżnić, to wybrałabym „Gwiazdę zaranną” Anny Wołosiak-Tomaszewskiej – bardzo klasyczne w charakterze sci-fi, ale z ciekawym pomysłem na Dziesiąty Dołek (choć w golfie jest ich tylko dziewięć). A także „Bestię ponowoczesną” Łukasza Strużka, opowiadanie wyjątkowo klimatyczne, napisane spokojnym stylem, dokładnie takim, jak lubię plus ze świetnym pomysłem na Składaki. Chętnie bym przeczytała więcej o przedstawionym przez autora świecie.

Pozostaje mi po raz kolejny zachęcić do przeczytania antologii – jest dostępna za darmo, do pobrania w formatach PDF, ePub, Mobi. Przypominam, że znajdziecie w niej moje opowiadanie „Ludzie strusie„.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.